Antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna i antykoncepcja systemowa

to dwie popularne metody zapobiegania ciąży, charakteryzujące się wysoką skutecznością. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna, np. tabletki antykoncepcyjne, plastry, zastrzyki czy pierścienie dopochwowe, hamuje owulację dzięki działaniu estrogenów i progestagenów. Jest to metoda polecana pacjentkom, które potrzebują skutecznego i codziennego rozwiązania. Choć efektywna, może powodować skutki uboczne, dlatego przed rozpoczęciem terapii konieczna jest konsultacja z ginekologiem, np. w gabinecie ginekologicznym w Gdańsku, Rumi lub Baninie. Tabletki doustne są najpopularniejszą formą antykoncepcji hormonalnej. Stosuje się je codziennie o stałej porze, przez 21 dni z przerwą na 7 dni, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę raz na tydzień, przez trzy tygodnie z przerwą na 7 dni. Zastrzyki antykoncepcyjne podaje się co 3 miesiące, a pierścień dopochwowy zakłada się na okres 3 tygodni z przerwą na 1 tydzień. Antykoncepcja hormonalna jest skuteczna w zapobieganiu ciąży, ale może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, mdłości, wzrost ciśnienia krwi, obrzęki oraz zmiany nastroju.Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroby serca, udary mózgu, choroby wątroby czy raka piersi. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Jaka antykoncepcja jest najlepsza?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od stylu życia i zdrowia pacjentki. Na wizycie w moim gabinecie w Gdańsku, Rumi czy Baninie, rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości i dobiorę najlepszą metodę antykoncepcji dla Ciebie!

Antykoncepcja systemowa,

zwana również wkładką antykoncepcyjną, to metoda zapobiegania ciąży, która polega na umieszczeniu wewnątrz macicy kształtki- wkładki z lub bez hormonów.

Ile działa wkładka antykoncepcyjna?

Wkładka antykoncepcyjna działa przez okres 5-18 lat, w zależności od typu wkładki. Wkładki antykoncepcyjne są skuteczne w zapobieganiu ciąży, a jednocześnie są łatwe w użyciu i wymagają niewielkiego wysiłku. Ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia, a skutki uboczne są rzadkie i zazwyczaj łagodne.

Czy wkładka antykoncepcyjna chroni przed chorobami wenerycznymi?

Jednakże wkładka antykoncepcyjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego należy stosować ją jednocześnie z zabezpieczeniem mechanicznym, takim jak prezerwatywy. Podczas wizyty u ginekologa można omówić różne opcje antykoncepcyjne i wybrać tę, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i stylowi życia pacjentki. Lekarz może także pomóc w doborze odpowiedniej metody antykoncepcji i przeprowadzić badanie przed jej zastosowaniem w celu oceny ryzyka wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Jaką antykoncepcję wybrać?

Podsumowując, antykoncepcja hormonalna i antykoncepcja systemowa są dwiema popularnymi metodami zapobiegania ciąży. Obydwie metody mają swoje zalety i wady, dlatego przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wybrać najodpowiedniejszą opcję dla siebie. Zapytaj o dostępne metody antykoncepcji podczas wizyty w moim gabinecie – omówimy wszystkie opcje i wspólnie wybierzemy najlepszą antykoncepcję dla Ciebie i Twojego zdrowia!

Zapraszam do zapoznania się z moimi innymi wpisami na stronie, takimi jak:

Dlaczego wybrać gabinet ginekologiczny w Gdańsku?
Lekarz Jowita Hrycyna to doświadczony ginekolog w Gdańsku, oferujący kompleksową diagnostykę i opiekę. Umów wizytę już dziś, aby zadbać o swoje zdrowie w przyjaznej atmosferze.